OKOLICA

Uzdrowisko położone jest w pięknej dolinie Grajcarka prawobrzeżnego dopływu Dunajca. Dolina ta rozdziela Małe Pieniny od Beskidu Sądeckigo. Miasto leżyna wysokości ok. 500 m npm. Wyjątkowe położenie doliny powoduje, że w Szczawnicy panuje łagodny a zarazem wyjątkowy mikroklimat. Sprawiają go lasy porastające zbocza doliny, duże nasłonecznienie, mała ilość opadów i czyste niezanieczyszczony niczym powietrze. Oprócz wspaniałego mikroklimatu, posiada malowniczy krajobraz, który miasto zawdzięcza bliskości Pienińskiego Parku Narodowego i przełomu Dunajca. Od północy Szczawnicę otacza masyw pasma Radziejowej (984 m) zaś od południa Małe Pieniny ze szczytami: Rabsztyn (847m) i Wysoka (1052m) oraz dalej u ujścia doliny - Pieniny z Sokolicą (747m) i Trzema Koronami (982m). Wszystko to sprawia, że miejscowość zaliczana jest do najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w Polsce.

Początki Szczawnicy sięgają XV wieku. Przyczyną jej rozwoju stało się wykorzystanie w XIX wieku tutejszych źródeł kwaśnych wód mineralnych, zwanych przez górali "szczawami". Od tej pory Szczawnica, posiadająca dodatkowo specyficzny mikroklimat, należy do najbardziej znanych i licznie odwiedzanych uzdrowisk w Polsce. Twórcą kurortu stał się jej właściciel Józef Szalay. Za jego życia powstały łazienki zdrojowe, wille, pensjonaty, parki z ciekawymi okazami drzew i krzewów, zagospodarowano źródła wód. Szalay działający tu przez blisko 40 lat, nadał rozmach uzdrowisku oraz zadbał o rozwój turystyki górskiej i atrakcji na skalę światową - spływu przełomem Dunajca.
Kolejni właściciele Szczawnicy - Akademia Umiejętności w Krakowie i hrabia Adam Stadnicki - wzbogacili miejscowość w domy wczasowe, zakład wodoleczniczy,lasy, początki elektryfikacji i kanalizacji. Po II wojnie światowej Uzdrowisko przeszło na własność skarbu państwa.
W 1962 roku Szczawnicy nadano prawa miejskie włączając do niej przyległe wsie - Szlachtową i Jaworki. W okresie powojennym zbudowano kolejne sanatoria oraz nowy Zakład Przyrodoleczniczy.


Spływ Dunajcem - na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół zapieraja dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.

RAFTING i spływ kajakiem na Dunajcu - Spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne - Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.

Spływ kajakiem na Dunajcu - Spływy kajakowe po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki. Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.

Wyciągi narciarskie:
1) Wyciąg narciarski "Bukowinki" w Jaworkach - dwa wyciągi narciarskie, talerzykowe jeden o długości 520 m, różnica wzniesień 102m, drugi o długości 250 m, różnicawzniesień 40 m - dwie oświetlone trasy zjazdowe, 2) Wyciąg narciarski "Pod Durbaszką" w Jaworkach, orczykowy o długości 550 m. - różnica wzniesień 112 m. obok wyciągu schronisko z wyżywieniem i noclegami,

3) Kolej linowa - krzesełkowa na Palenicę o długości 783 m., różnica wzniesień 260m.
- stok Palenica - sztucznie śnieżony o długości 1000 m. różnica wzniesień 250m.
homologowany przez władze FIS i PZN - stok Palenica II o długości 1800 m., różnica wzniesień 270 m - trasa biegnąca ze szczytu Szafranówki, aż do podnóża Palenicy gdzie łączy się z trasą Palenica.
- stok Szafranówka - dwa równoległe wyciągi orczykowe o długości 350 m, różnica wzniesień 75 m, trasa zjazdowa łatwa, sztucznie śnieżona,

4) Halfpipe - rynna śnieżna do snowbordu, pełnowymiarowa wraz z wyciągiem orczykowym na górze Palenicy

W wypożyczalnie sprzętu sportowego można wyporzyczyć: rowery, kajaki, narty.
Zapraszamy na: przejażdżki konne, wyjazdy w teren, rajdy, przejażdżki bryczkami, saniami, hipoterapię.

Obiekty sportowe:
1) Kort tenisowy - ul. Park Górny,
2) Kort tenisowy - ul. Szlachtowska 75 b (Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy "Pod Jarmutą")
3) Kort tenisowy - ul. Główna / w pobliżu dworca PKS/
4) Przystań kajakowa na Dunajcu,
5) Ścieżka zdrowia w lasku modrzewiowym, ul. Park Górny, 1 km,
6) Plac zabaw dla dzieci do jazdy na deskorolkach i łyżworolkach "Skatepark" - dolna stacja KL "Palenica",
7) Basen kryty - Sanatorium "Budowlani" 8x18 m,
8) Boisko do koszykówki, ul. Park Górny,
9) Boisko do piłki nożnej 50 m x 92 m, ul. Szlachtowska 75 b (Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy "Pod Jarmutą")
10) Boisko do piłki ręcznej, plażowej - ul. Główna / w pobliżu dworca PKS/
11) 6 oznakowanych szlaków turystycznych - pieszych,
12) 5 oznakowanych tras rowerowych,
13) 11 oznakowanych tras konnych,

Wody mineralne - Dzięki swoim warunkom geologicznym uzdrowisko posiada wyjątkowe wody mineralne.

Do najbardziej znanych zaliczyć można:
" Stefan" - zalecany w schorzeniach dróg oddechowych, nie zalecany przy nadkwaśności żołądka
" Magdalena" - zalecana w schorzeniach dróg żółciowych i przy zaparciach
" Jan" - zalecany w schorzeniach dróg oddechowych i nadkwasocie żołądka
" Szymon" - zalecany przy niedokrwistości u rekonwalescentów
" Wanda" - polecana przy podagrze i przy alergiach
" Helena" - polecana przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy